23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia 2014

23 kwietnia

Od 1995 roku, 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty,  Nauki i Kultury (UNESCO). Jest to święto mające na celu promowanie czytelnictwa, wspieranie edytorstwa i szerzenie edukacji w zakresie  ochrony własności intelektualnej  za pomocą praw autorskich.  23 kwietnia to symboliczna data dla literatury światowej. Tego dnia przypadają rocznice śmierci: Miguela de Cervantesa, Inci Garcilaso de la Vegi i Williama Shakespeare’a.

Pomysł  święta zrodził się w Katalonii. Od 1926 roku  istnieje tam zwyczaj obdarowywania bliskich i znajomych książkami, do których obowiązkowo dołączana jest róża.  Od 1930 roku Dzień Książki obchodzony jest oficjalnie w Hiszpanii, a od 1964 roku we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

Jak co roku wszyscy, którzy wypożyczą książkę 23 kwietnia w sucholeskich bibliotekach zostaną obdarowani różami.

Serdecznie zapraszamy.