Spotkanie autorskie z Mirosławem Wlekłym

22/10/2015

z17362520Q

22 października 2015 roku w Bibliotece Publicznej w Suchym Lesie odbędzie się spotkanie z Mirosławem Wlekłym. Wlekły jest współpracownikiem „Dużego Formatu” i „Wysokich Obcasów”, dodatków do „Gazety Wyborczej”. Został nominowany do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej za tekst „Zabawa w króla ciszy”. Ma na swoim koncie również publikację „Skąd się wziąłeś, Franciszku? Reporterska podróż do kraju papieża” – składają się na nią reportaże pokazujące postać kardynała Bergolio i rzeczywistość, w jakiej funkcjonował przed wyborem na papieża.

Paleta podejmowanych przez dziennikarza tematów jest bardzo szeroka: zajmują go na równi więźniowie osadzeni w zakładzie karnym w Rawiczu uprawiający bieganie jak i sposób wydawania unijnych pieniędzy w Polsce czy życie Kazimierza Nowaka – Polaka, który w latach 30. XX wieku przebył samotnie kontynent afrykański. Wlekły jest również współautorem sztuki „Cbapka(Swarka)” dotyczącej rzezi wołyńskiej. Spektakl miał swoją premierę 5 września 2015 roku na deskach Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Osią spotkania będzie jego reportaż „All Inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem”, wydany w 2015 roku. Wlekły pojechał do Dominikany po ujawnieniu skandalu pedofilskiego z udziałem polskich księży, jednak nie zajmuje się tylko nim, nie śledzi wyłącznie pikantnych szczegółów z życia nuncjusza Wesołowskiego i Wojciecha G. Reporter przede wszystkim przygląda się Dominikanie, przyjmując bardzo szeroką pespektywę, uwzględniając wiele kontekstów. Dzięki niemu możemy się przyjrzeć temu państwu, wychodząc poza to, co pokazują nam foldery firm turystycznych. Wlekły pokazuje historię wyspy, dziedzictwo kolonizacji, krwawe rządy dyktatora Trujillo, ale także opisuje obowiązujący w Dominikanie model męskości – macho.

Książka Wlekłego to wyprawa w świat, którego nie znamy. Jak odnajduje się w nim człowiek z Europy? Co było dla niego największym zaskoczeniem, gdy zaczął przyglądać się życiu na Dominikanie? Jak wygląda praca nad książką reporterską? W jaki sposób szuka się tematów?

Na te i wiele innych pytań mamy nadzieję Mirosław Wlekły odpowie nam w czasie spotkania w Suchym Lesie. Zapraszamy!

22 października 2015 roku o godz. 18.00. Wstęp na spotkanie jest całkowicie bezpłatny. Darmowe wejściówki można pobrać z Biblioteki. Szczegółowe informacje pod nr tel. 61 25 00 401.