Biblioteka inspiruje – XIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

19 kwietnia 2016

BIBLIOTEKA INSPIRUJE

Tegoroczny tydzień bibliotek trwający od 8 do 15 maja będzie już XIII. ogólnopolskim wydarzeniem tego typu. Zasadniczym celem tygodniowego programu promującego bibliotekę w przestrzeni kulturalnej jest przede wszystkim podkreślenie roli samego czytania jakie odgrywa ono w życiu każdego człowieka. Poprawia jego jakość, kształtuje osobowość, pomaga w edukacji, zdobywaniu wiedzy w różnych dziedzinach, a także nabywaniu umiejętności poznawczych. Ponadto tydzień ten ma również zwrócić uwagę na zwiększanie się prestiżu zawodu bibliotekarza i popularyzować zainteresowanie literaturą wśród szeroko pojętych kręgów społecznych.

Biblioteka inspiruje to hasło promujące Tydzień Bibliotek 2016. Biblioteki zmieniają się niemalże z dnia na dzień. Oblicze biblioteki XXI wieku znacznie różni się od tego sprzed nawet kilkudziesięciu lat. Dziś ogromną popularnością cieszą się tak zwane mediateki czyli interaktywne multicentra, które wspierają naukę dzięki zróżnicowanemu dostępowi do wiedzy. Często też biblioteki naukowe zmienią swój sposób funkcjonowania przekształcając się w wielofunkcyjne centra wiedzy. Są one coraz bardziej nowoczesne, posiadają atrakcyjne oferty edukacyjno – kulturalne, a także zapewniają swobodniejszy dostęp do wszelkich informacji przez co mogą stanowić doskonałe źródło ciekawych pomysłów. Biblioteka coraz częściej poszerza ludzkie horyzonty, jest interesującym miejscem do spędzania wolnego czasu, a także twórczego myślenia. Biblioteka to INSPIRACJA.

Sucholeskie Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna z całą pewnością jest również jednym z takich inspirujących miejsc. Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji się o tym przekonać to bardzo serdecznie zapraszamy Was do aktywnego uczestnictwa w majowym Tygodniu Bibliotek. Być może w tym krótkim harmonogramie zaplanowanych na ten czas wydarzeń znajdzie się coś na miarę Waszych twórczych potrzeb.

Oto program Tygodnia Bibliotek:

8 MAJA 2016 – GŁOŚNE CZYTANIE BAJEK

godz. 11.00, godz. 12.15 – Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie

O godz. 11.00 wraz z Piotrem Witoniem wybierzemy się w podróż do kraju kwitnącej wiśni – Japonii. Poznamy charakterystyczne domy Japończyków, ich stroje, jedzenie, obyczaje. Natomiast wprost z kuli ziemskiej o godz. 12.15 zafundujemy sobie niezapomniany lot w kosmos i to zupełnie za darmo. Przyjrzymy się drodze mlecznej, galaktykom, wielu planetom, a także słońcu. Sprawdzimy również skąd się wzięły słynne Gwiezdne Wojny. Wrażenia z tak dalekiej podróży będą na pewno niezapomniane. Darmowe zaproszenia na czytanie można odebrać z biblioteki w Suchym Lesie.

9 MAJA 2016 – SPOTKANIE AUTORSKIE Z ŁUKASZEM WIERZBICKIM

godz. 9.00 – Filia biblioteczna w Chludowie

godz. 10.15, godz. 11.15 – Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie

Łukasz Wierzbicki jest autorem wielu książek napisanych z myślą o najmłodszych czytelnikach. Jego najbardziej popularnymi opowieściami są: Afryka Kazika, Dziadek i niedźwiadek, Machiną przez Chiny oraz Wróżby dla Kuźmy. Jego publikacje bawią, uczą, rozwijają dziecięcą wyobraźnię.

Linia 10 MAJA 2016 – WARSZTATY ILUSTRATORSKIE Z ELŻBIETĄ KRYGOWSKĄ-BUTLEWSKĄ

godz. 15.00 – Filia biblioteczna w Chludowie

Zapraszamy najmłodszych na warsztaty ilustratorskie z Mistrzynią Ilustracji, Elżbietą Krygowską-Butlewską. Dzięki zajęciom tym poznacie tajniki powstawania ilustracji oraz rysunków do książek, a także dowiedzie się co należy zrobić, aby samemu zostać ilustratorem barwnych historyjek dla dzieci i nie tylko. Zapisy na warsztaty prowadzone są w filii bibliotecznej w Chludowie.

11 MAJA 2016 – WARSZTATY ILUSTRATORSKIE Z ELŻBIETĄ KRYGOWSKĄ-BUTLEWSKĄ

godz. 9.00. godz. 11.30 – Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie

Podczas drugiego dnia zmagań plastycznych z najmłodszymi Elżbieta Krygowska-Butlewska będzie starała się Was zachęcić do samodzielnego wykonania ilustracji do różnego rodzaju opowieści lub krótkich historyjek z przeróżnymi bohaterami w roli głównej.

13 MAJA 2016 – WARSZTATY LITERACKO-PLASTYCZNE Z AMBIENTÓWKĄ

godz. 16.00 – Filia biblioteczna w Złotnikach

Wszystkie dzieci od godz. 16.00 gorąco zapraszamy na warsztaty literacko – plastyczne do filii bibliotecznej w Złotnikach, które poprowadzą instruktorki z poznańskiej Ambientówki. Pobaw się literaturą i stwórz COŚ kreatywnego. Niech biblioteka będzie INSPIRACJĄ.

13 MAJA 2016 – SPOTKANIE AUTORSKIE Z IGNACYM KARPOWICZEM

godz. 19.00 – Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las serdecznie zaprasza 13 maja 2016 r. o godz. 19.00 na spotkanie autorskie z Ignacym Karpowiczem, pisarzem, prozaikiem, tłumaczem, laureatem paszportu „Polityki”, autorem takich książek jak Cud, Ości, Gesty, Sońka czy Niehalo. Darmowe wejściówki do odbioru w bibliotece w Suchym Lesie oraz w filii bibliotecznej w Złotnikach i Chludowie.