Tydzień Bibliotek

08/05/2017 - 15/05/2017

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje tzw. Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. W tym roku, w dniach 8-15 maja odbędzie się XIV edycja programu. Głównym celem Tygodnia Bibliotek jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Hasło Tygodnia Bibliotek 2017 brzmi „Biblioteka. Oczywiście!”.

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek:

7 maja 2017 r., o godz. 11:00 zapraszamy na spektakl pt. „Przygody Mamy Mu i Pana Wrony” w wykonaniu Teatru w kropki. Lalkowe miniatury teatralne zostaną przedstawione na podstawie książek Jujji Wieslander i Tomasa Wieslandera.

Przygody Mamy Mu i Pana Wrony to spotkanie z nietypową krową Mamą Mu, która podpatruje zabawy dzieci i chce się bawić tak jak one, podczas gdy jej marudny przyjaciel Pan Wrona stara się wybić jej to z głowy. Dzieci poznają postaci o skrajnie różnych charakterach, na przykładzie których nauczą się, że przyjaźń jest możliwa pomimo różnic oraz, że warto dążyć do realizacji marzeń na przekór przeciwnościom. A wszystko to przedstawione jest w bardzo zabawny sposób.

12 maja 2017 r., o godz. 19:00 gościem sucholeskiej Biblioteki będzie dziennikarz, korespondent i pisarz, Wojciech Jagielski.

W latach 1986–1991 autor pracował w Polskiej Agencji Prasowej (PAP). Następnie przez ponad dwadzieścia lat, do marca 2012 był związany z Gazetą Wyborczą; po czym powrócił do współpracy z PAP. Wojciech Jagielski współpracuje z BBC i „Le Monde”. Wydał książki dotyczące Afganistanu, Czeczenii i Kaukazu, Ugandy i RPA. Jest wieloletnim obserwatorem konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Tadżykistanie, Czeczenii, czy w Gruzji. Jako świadek najważniejszych wydarzeń politycznych przełomu wieków na całym świecie specjalizuje się w problematyce Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia. Relacjonował rozpad rosyjskiego imperium, załamanie się apartheidu w RPA, połączenie Hongkongu z Chinami, wojny, zamachy stanu.

Wojciech Jagielski to laureat wielu nagród dziennikarskich i literackich.

Autor książek: „Dobre miejsce do umierania” (1994), „Modlitwa o deszcz” (2002),  „Wieże z kamienia” (2004), „Nocni wędrowcy” (2009), „Wypalanie traw” (2012), „Trębacz z Tembisy. Droga do Mandeli” (2013), „Wszystkie wojny Lary” (2015).