Spotkanie autorskie z Magdaleną Grzebałkowską

22/03/2024

Reporterka i pisarka. Laureatka wielu nagród dziennikarskich oraz literackich.

Zadebiutowała książką Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego wydaną w 2011 roku. Pisze głównie reportaże biograficzne. Interesuje ją „podglądactwo”. Urodziła się w 1972 roku. Mieszka w Sopocie. Ukończyła historię na Uniwersytecie Gdańskim. Od wielu lat pracuje jako reporterka dla Gazety Wyborczej. Jest laureatką nagrody im. prof. Stefana Myczkowskiego, dwukrotnie otrzymała nagrodę im. Stefana Żeromskiego. W kategorii dziennikarstwo specjalistyczne w 2009 roku uhonorowano ją nagrodą Grand Press. Za książkę Beksińscy. Portret podwójny (2014) odebrała Śląski Wawrzyn Literacki, a za publikację 1945. Wojna i pokój (2015) została wyróżniona nagrodą Newsweeka im. Teresy Torańskiej, a w finale Nike 2016 nagrodą Czytelników Gazety Wyborczej. W 2015 roku stała się także laureatką Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego. Jest również autorką biografii Komeda. Osobiste życie jazzu (2018), a także takich tytułów jak Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia (2021) i napisanej wraz z Ewą Winnicką publikacji Jak się starzeć bez godności (2022). Choć Grzebałkowska nie uważa siebie za kogoś wybitnego, to jej nazwisko bardzo wiele znaczy w obecnym polskim świecie reporterskim. Mimo to uważa, że „określa cię to, co dopiero napiszesz. Nie liczy się to, co już napisałeś, to ci daje tylko warsztat i pewność w pisaniu.” W ostatnim czasie zgłębiała swą wiedzę na temat Marii Konopnickiej, w związku z czym być może już za krótki moment o tej kontrowersyjnej postaci będziemy mieli okazję poczytać?

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Magdaleną Grzebałkowskąktóre odbędzie się 22 marca 2024 o godzinie 18.00. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny, należy jednak wcześniej pobrać wejściówkę z Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie, filii bibliotecznej w Złotnikach lub Chludowie albo zarezerwować ją sobie telefonicznie: 612 500 401.

Twórczość

Fot. Mateusz Skwarczak