Dla kobiet, dla których „…misją życiową… jest rozkwit, z pasją, współczuciem, humorem i klasą” – warsztaty rozwojowe w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Suchym Lesie. Ruszamy od marca!

„Mojego roweru nic nie zatrzyma” (Alfonsina Strada, kolarka, ur. 1891)
„Stopy, a po cóż wy mi, skoro mam skrzydła?” (Frieda Kahlo, malarka, ur. 1954)
„Nikt nie będzie mi mówił, co mi wolno, a czego nie” (Amna Al Haddad, sztangistka, ur. 1989)

Boliwijka Lydia Huayllas (ur. ok. 1968) wraz z koleżankami przygotowywała latami posiłki dla alpinistów w obozowiskach w górach Boliwii. W końcu sama też postanowiła zdobywać szczyty. Zdobyła. Branda Chapman (ur. 1962, USA), kiedy skończyła 15 lat zadzwoniła do wytwórni Walta Disneya, z pytaniem: „Bardzo dobrze rysuję. Może dacie mi pracę?”. Jest laureatką Oscara i Złotego Globu za filmy animowane. Cora Coralina z Brazylii (ur. 1889) wychowała czworo dzieci zamiast zdobywać wykształcenie, o którym marzyła. Całe życie pisała jednak wiersze. Kiedy skończyła 60. stała się uznaną poetką, pierwszy tomik wydała 15 lat później. Ashley Fiolek (ur. 1990, USA) urodziła się głucha. Od dziecka jeździła na motocyklu i postanowiła, wbrew opiniom innych, zostać zawodniczką motocrossową. Nie słyszy, ale czuje, co się dzieje z jej maszyną podczas jazdy, zdobyła kilka nagród w zawodach.
To wszystko opowieści o kobietach, które wbrew warunkom, otoczeniu, przeciwnościom zrealizowały swoje marzenia, pragnienia, plany*. Które odważnie walczyły o „swoją wersję siebie”! Ale „moja wersja mnie” to także sposób, w jakim wyrażamy swoją unikalną osobowość: poprzez to, jak okazujemy emocje, co nosimy, czytamy, tworzymy, czym się zajmujemy i co nas pociąga.

Dla kogo?

Warsztaty rozwojowe „Moja wersja mnie” są dla tych kobiet, dla których „…misją życiową… jest rozkwit, z pasją, współczuciem, humorem i klasą” (Maya Angelou, pisarka, ur. 2014). Celem warsztatów jest przyjrzenie się sobie, swojemu miejscu w życiu oraz swoim marzeniom i pragnieniom. Temu, jaką drogą podążamy i co w nią zabieramy. Jak nasze wybory wpływają na tę drogę, jak doprowadziły nas do punktu, w którym jesteśmy – blisko, czy daleko od naszych marzeń. Czy te wybory opierają się na „chcę” czy raczej „powinnam”, „muszę” i „wypada”. I czyje przekazy za tym stoją. A także – czy akceptujemy i kochamy siebie i jak się to ma do naszych wyborów. Każda z uczestniczek będzie mogła też wnieść swoje tematy, które chce przedyskutować z grupą.
Zapraszam kobiety w różnym wieku, które chcą spróbować czegoś nowego, popracować nad sobą, dostrzec szansę dla siebie. Uznać swoje prawo do bycia wyjątkową. Spotkania w kameralnym gronie sprzyjają osobistej pracy w przyjaznej i bezpiecznej atmosferze. Regularność spotkań (co tydzień, z wyjątkami) pogłębia kontakt między uczestniczkami, ważny w takiej pracy. Jeśli uznasz, że chcesz się rozwijać dalej – będzie taka możliwość.

Czym się zajmiemy?

1 spotkanie. Hallo, tu jestem!
Nakreślisz swoje miejsce w życiu – osobistym, rodzinnym, zawodowym, emocjonalnym… Sprawdzisz, dokąd zaprowadziła Cię Twoja życiowa droga. Zapewne to wiesz, choć zwykle, na co dzień, niewiele o tym myślimy. Jeśli chcesz pójść dalej – zobacz skąd wyruszasz!
2. Moje korzenie
Tworzenie genogramu – historii rodziny. Pozwoli on zobaczyć, które z wzorców rodzinnych powtarzamy i czy naprawdę tego chcemy, przeciwko którym się buntujemy, a może udało nam się pójść własną drogą? Wgląd w historię rodziny jest zawsze ważny – częścią silnego drzewa są korzenie.
3. Moja wersja mnie
Będziesz mogła się przyjrzeć rodzinnym i kulturowym przekazom, nakazom, zakazom i temu, na ile wpływają one na Twoje życie. Jeśli wpływają – zobaczysz, co możesz z nimi zrobić.
Będziesz też mogła zadać sobie pytanie jakie były i są Twoje własne pragnienia, potrzeby. Czy chcesz je realizować…
4. To jestem ja i jestem z tego dumna!
Podczas tego warsztatu sprawdzisz na ile akceptujesz siebie, dajesz sobie prawo do bycia taką, jaka jesteś. Na ile zauważasz i cenisz swoje zasoby, czy doceniasz swoje osiągnięcia. Czy kochasz siebie? Opiekujesz się dobą? Jesteś dla siebie dobra?
5. Moja wewnętrzna moc
Czas na poczucie swojej wewnętrznej mocy i kreatywności. Zobaczysz, jak moc jest związana z naszą samoakceptacją i poczuciem własnej wartości. Jak samoakceptacja wspomaga kreatywność i wychodzenie ze sztywnych schematów myślowych. I jak okazywanie słabości ma się do naszej mocy.
6. Mówię „NIE”!
Będziemy ćwiczyć asertywność, radzenie sobie z przemocą słowną (czasami bardzo zgrabnie ukrytą!). Zobaczymy co znaczy porozumieniu bez przemocy. To wszystko są umiejętności, które sprzyjają budowaniu „mojej wersji mnie”, mówieniu wprost, czego chcesz, a czego nie.
7. Literackie i filmowe wzroce kobiece
Jakie są nasze relacje z najbliższymi? Jaki model relacji kobieta-mężczyzna realizujemy? Jak rodzinne relacje wpływają na nasz związek? Odgrywając scenki z najsłynniejszych dzieł literackich i filmowych przyjrzymy się tej kwestii. Ale nie tylko…
8. Moje marzenia
W czasie tego warsztatu stworzysz własną mapę marzeń. Sprawdzisz jak zamieniać marzenia w plany, plany w działania i jak się miewa Twoja motywacja. Co robić, gdy pojawiają się negatywne myśli: „nic głupszego nie mogłaś wymyśleć”…?
9. Wystrzałowa wersja mnie!
Ile razy robiąc coś, na co mamy ochotę, słyszymy w głowie „porządne kobiety tak się nie zachowują, tak się nie ubierają, tak nie mówią”. Zobaczymy, że wszyscy wiedzą jaka powinna być kobieta, żona, matka, córka, kochanka, pracownica… Będziesz mogła wypróbować inną wersję siebie, w pełnej humoru atmosferze kobiecego wsparcia. Zobaczyć, co Tobie odpowiada, a co nie.
10. Jestem autorką swojej życiowej drogi
Co się dla Ciebie zdarzyło? Co dalej? Czego spróbowałaś podczas warsztatów, a czego chcesz jeszcze spróbować? Jak utrwalić to, co sobie wzięłaś? Jak być autorką własnej drogi życiowej? Podsumowanie warsztatu, zamknięcie i pożegnanie.

Kiedy i z kim?

Cykl warsztatów obejmuje 10 spotkań (w soboty, od 10.30 do 12.30). Koszt: 50 zł za spotkanie.

Grupa maksymalnie może liczyć 10 osób.

Zapisy od 01.02.2019 drogą mailową: daina.kolbuszewska@gmail.com z dopiskiem „warsztat Suchy Las”.

Płatność w dwóch ratach: pierwsza, w wysokości 250 zł przy zapisie, druga ostatecznie na pierwszym spotkaniu. Wszelkie potrzebne dane zostaną przesłane uczestniczkom drogą mailową. Jeśli będzie większe zainteresowanie, możemy rozważyć powstanie drugiej grupy.

Prowadzący: Daina Kolbuszewska, psychoterapeutka (certyfikowana przez Europejskie Stowarzyszenie Psychoterapii Gestalt – EAGT), psycholog, mediator, dziennikarka (m.in. w „Gazecie Wyborczej”), prowadząca autorskie warsztaty o różnej tematyce, muzykolog i autorka książek. Bohaterów jej ostatniej książki reportażowej „Niemka. Dziecko z pociągu”, na którą otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uhonorowano tablicą, odsłoniętą w 2016 r. na dworcu w Krotoszynie. Z b iblioteką w Suchym Lesie jest związana od wielu lat – prowadziła warsztaty dziennikarskie dla młodzieży, a także Klub Przyjaciół Książki i spotkania autorskie, m.in. z Olgą Tokarczuk i Agatą Tuszyńską. W wieku 50 lat przewróciła swoje życie do góry nogami, czego początkiem, osiem lat wcześniej, okazało się spotkanie z psychoterapią i filozofią Gestalt. Strona internetowa: www.poznan-psychoterapia.com

Autor tekstu: Daina Kolbuszewska

* Opowieści pochodzą z książki E. Favilli i F. Cavallo „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”, Katowice 2017