Inauguracja cyklu filmowego -Kobiety Sztuki

23/09/2017

23 września o godzinie 19.00 rozpoczynamy cykl filmów Kobiety Sztuki w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej Gminy Suchy Las, opowiadający o życiu artystek. Pierwszy film przypomni nam postać malarki, której obrazy będzie można oglądać jesienią w Poznaniu.

Film biograficzny przedstawiający życie i twórczość meksykańskiej malarki Fridy Kahlo (Salma Hayek), opowiada o twórczości i życiu artystki. Urodziła się na początku XX wieku w Meksyku, a jej życie naznaczone zostało fizycznym cierpieniem – jako dziecko ciężko zachorowała na polio, przez co jej prawa noga stała się krótsza niż lewa. Będąc nastolatką uległa wypadkowi autobusowemu, który zmiażdżył jej miednicę i kręgosłup. Dopiero podczas rekonwalescencji odkryła w sobie talent malarski i ostatecznie porzuciła szkołę medyczną na rzecz sztuki. W trakcie 3-miesięcznego okresu unieruchomienia w gipsie zajęła się tworzeniem autoportretów. Tłumaczyła ten fakt słowami: maluję siebie ponieważ najczęściej przebywam w odosobnieniu i znam dobrze obiekt, który uwieczniam. Aby pomóc córce w rozwijaniu swoich zainteresowań malarstwem, matka Fridy zorganizowała jej sztalugi umożliwiające malowanie podczas leżenia w łóżku. Ojciec natomiast pożyczył jej swoje farby olejne i pędzle. Jako zadeklarowana komunistka, Frida dostała się pod opiekę Diego Rivery (Alfred Molina), najsłynniejszego meksykańskiego malarza i wkrótce została jego żoną.

Prace Fridy, często szokujące, obrazują ból i surowe życie kobiet. Wiele z nich (55 spośród 143) to autoportrety, pełne osobistej symboliki, często bazującej na odniesieniach do anatomii. Frida mówiła o swojej pracy: nigdy nie maluję fikcji, przedstawiam moje własne życie.

Film będzie można zobaczyć 23 września o godz. 19.00 Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej Gminy Suchy Las, natomiast już 28 września w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, będzie można obejrzeć wystawę obrazów tej znakomitej malarki.

Zapraszamy serdecznie na sens oraz do śledzenia cyklu Kobiety Sztuki w kolejnych miesiącach.
23 września 2017 r., godz. 19.00

Sala widowiskowa CKiBP

Suchy Las, ul. Szkolna 16.

WSTĘP WOLNY – wejściówki do pobrania w sekretariacie CKiBP (pon.-pt. w sierpniu w godz. 8.00-16.00, a od września w godz. 9.00-17.00)

Ilość miejsc ograniczona