BIAŁO – CZERWONA na bezdrożach – wystawa

26/04/2017 - 17/05/2017

Serdecznie zapraszamy na wystawę BIAŁO-CZERWONA NA BEZDROŻACH, która prezentuje fotografie z prywatnych archiwów znanych polskich żeglarzy, podróżników, lotników, naukowców              i historyków. Jej otwarcie stanowiło element obchodów Dnia Flagi 2 maja.

Polak to bardzo ruchliwy facet
nawet gdy czasem wyjdzie na spacer.
na pół godziny – wraca za tydzień,
bo jeśli Polak ruszył, to idzie
ale to wszystko nie dość i nie mało,
dalekich lądów chciało by ciało,
lilian pod palmą i palm wśród Lilian,
torsów o barwie skrzydeł motyla.
gdzie go nie było, Bóg jeden wie to,
był pod Canossą i pod Orvieto,
był pod Paryżem i nieco bliżej,
na przykład w gajówce pod Świętym Krzyżem
i na Giewoncie znanym mu z gazet…
Polak to bardzo ruchliwy facet.
Gdzie nas nie było, sam diabeł nie wie
i pod jaworem, i pod modrzewiem,
i jako Jontek, i jako Filon,
i sto lat temu, i tuż przed chwilą,
i jako Jan z Kolna, i Jan spod Wiednia,
i jako średniak, i jako biedniak,
i jako pątnik z pustką w kieszeni,
który wyrusza do Świętej Ziemi.

Polak to bardzo ruchliwy facet,
nawet gdy czasem wyjdzie na spacer.

Tadeusz Kubiak Pean na cześć rodaka

Tak, ale jak już ruszył to wszędzie dotarł. Może akurat Ameryki nie odkrył, ale właściwie po co nam taki Kolumb. Mamy Domeyke, Strzeleckiego i Malinowskich. Niemniej Polak (oczywiście „Polak” symboliczny, bo Polka również) podróżował się po wszystkich nawet najbardziej dziwnych miejscach. Jeśli akurat nie zbudował linii kolejowej na wysokości 4 km i to dosyć dawno temu, to musiał przepłynąć najgłębszy kanion Ziemi. Tu odkrył nowy gatunek, a gdzie indziej przejechał rowerem kontynent. Nie zawsze sam decydował w którą stronę ( o ile w ogóle) ruszyć. Szkoda że wojny Go na tak długo zaabsorbowały bo pewnie by jeszcze więcej poodkrywał. Ogólnie ciekawy jest.

Jak tak wszędzie chodzi to musi jakiś ślad zostawić. Czasem to nazwa wielkiej góry, pomnik lub dobre wspomnienie a czasem uratowanie zabytku, nowa szkoła czy pomoc dla ofiar kataklizmu.

Przedstawiamy Państwu zaledwie promil z tysięcy śladów jakie zostawiali i zostawiają Polacy na świecie. Pokazujemy również naszych rodaków którzy o tych śladach nam opowiadają i nimi podążają. Państwa również zachęcamy do jednego i drugiego. Wszystkie powyższe stwierdzenia można podsumować tylko Gałczyńskim. „Ja jestem Polak, a Polak jest wariat, a wariat to lepszy gość”.

Zapraszamy.

Izabella Kiriczok

Damian Święs

wystawa: 26 kwietnia- 17 maja 2017 r.,

Hol i dziedziniec CKiBP

Suchy Las, ul. Szkolna 16.