Światowy Dzień Pluszowego Misia

26 października 2016

swiatowy-dzien-pluszowego-misia

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada 2016 roku swe święto obchodzić będą pluszowe misie. Kto z nas nie miał nigdy milutkiej przytulanki w postaci małego niedźwiadka? Czy to mały, czy to duży, brunatny, kolorowy, w sukience, czy w kubraku, z kokardą albo zawadiacką czapeczką… Każdy z nas miał swego ulubionego misia z pluszu. Miś od dawien dawna jest jedną z najbardziej popularnych zabawek dla dzieci, kojarzącą się z beztroskim dzieciństwem. Niejednokrotnie pełnił on również rolę pierwszego przyjaciela, któremu można było powierzyć absolutnie wszystkie swe sekrety.

Rodzinnych korzeni misia z pluszu należy doszukiwać się w Europie, z której to został eksportowany do Stanów Zjednoczonych. Pierwszym misiem za oceanem, któremu udało się zrobić ogromną karierę był Teddy Bear. Jego nazwa pochodzi od zdrobnienia imienia prezydenta Teodora Roosevelta. Jego historia związana jest z niedźwiedziem, który został postrzelony przez jednego z jego towarzyszy podczas polowania. Prezydent zobaczywszy przestraszone zwierzę kazał darować mu życie i wypuścić je na wolność. Historia ta została opublikowana w gazecie w formie komiksu. Amerykańscy producenci zabawek podchwycili ten pomysł i tak właśnie powstał uwielbiany przez wszystkich na całym świecie miś Teddy Bear. Dziś Teddy’emu sławą dorównują również inne misie takie jak: Kubuś Puchatek, Coralgol, Miś Uszatek, Rupert, Yogi no i rzecz jasna peruwiański niedźwiadek Paddington…

Może macie ochotę poznać historię ostatniego z nich? Jeśli tak to Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las wszystkich najmłodszych wielbicieli misiów serdecznie zaprasza 25 listopada 2016 na godz. 15.00 do filii bibliotecznej w Chludowie przy ul. Szkolnej 2 na spotkanie z Paddingtonem – niedźwiadkiem z Peru (poprowadzi je Piotr Witoń w ramach cyklu Głośne Czytanie Bajek), a o godz. 17.00 do filii bibliotecznej w Złotnikach przy ul. Żukowej 14. Udział w zabawie jest całkowicie bezpłatny.