Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

19 kwietnia 2018

Od 1995 roku 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto ma na celu promowanie czytelnictwa, wspieranie edytorstwa i szerzenie edukacji w zakresie ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. W Polsce Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzi się od 2007 roku.

23 kwietnia to także symboliczna data dla literatury światowej. Tego dnia przypada rocznica śmierci: Miguela de Cervantesa, peruwiańskiego historyka Inca Garcilaso de la Vegi i Williama Shakespeare’a.

Sama idea święta wywodzi się wprost z hiszpańskiej Katalonii. W tym rejonie jest ono hucznie obchodzone, jako święto narodowe patrona Katalonii – św. Jerzego. Zgodnie z tradycją sięgającą średniowiecza, tego dnia każda kobieta otrzymuje czerwoną różę od mężczyzny, która ma symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Natomiast później, aby odwzajemnić ten piękny gest kobiety zaczęły obdarowywać mężczyzn książkowymi podarunkami. W chwili obecnej każdy, kto 23 kwietnia w tym konkretnym regionie Hiszpanii dokona zakupu książki, dodatkowo zgodnie z tradycją zostanie jeszcze obdarowany pięknym kwiatem.

„Czytelnika nie można zniewalać, czytelnika się urzeka”, Antoine de Saint-Exupéry.

My też pragniemy Was, Drodzy Czytelnicy urzec i uwieść książkowymi historiami, jakich jeszcze nie znacie!

Wszystkich Czytelników serdecznie zapraszamy do naszych Bibliotek

w Suchym Lesie, Chludowie i Złotnikach.